Skip to content ↓

Details of Governors

Details of our governors and associate members who have been in position during the past year are shown in the table below; A record of attendance at governor meetings during the school year 2017-18 is attached at the bottom of this page.

Governors currently serving

Name/type of governor Term of office

Date of appointment

Appointed  Governor positions/
Committees
Nominated Governor for: Relevant business/pecuniary interests

Rosemary Hucker

  1 December 2021 Local Authority

Chair

 

 

Sarah Morris

  1 September 2017 Local Authority & Governing body Headteacher    

Maggie Appleyard

4 yrs 24 June 2019 Local Authority Vice Chair

Reporting to LA

SEND

Headteacher appraisal

Pay committee

 

Pete Bailey

4 yrs 30 November 2021 Co-opted  

Safeguarding

 

 

           

Mirek Gliniecki

4 yrs 13 December 2021 Local Authority   Finance  

Helen Naylor

4 yrs 11 November 2021        

Louise Forshew

4 yrs 28 February 2022 Parent      

Fran Pollard

4 yrs 28 February 2022 Parent